PEELINGI CHEMICZNE
Potocznie nazywane kwasami, są substancjami chemicznymi o właściwościach złuszczających w celu wywołania pożądanego efektu terapeutycznego.
Skuteczność zabiegu zależy od kilku istotnych czynników. Najważniejsze z nich to przygotowanie oraz stan skóry przed zabiegiem, rodzaj stosowanego peelingu kwasowego, czasu działania kwasu na skórę, pH, a przede wszystkim od częstotliwości i ilości wykonywanych zabiegów.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- przewlekłe zakażenia wirusowe, oraz bakteryjne ( np. opryszczka)
- atopowe zapalenie skóry
- łojotokowe zapalenie skóry
- choroby autoimmunologiczne
- dermatozy ze stanem zapalnym
- ciąża, laktacja
- fototerapia
- liczne brodawki i znamiona w miejscu zabiegu
- stosowanie retinoidów
- przerwanie ciągłości skóry
- łuszczyca w miejscu wykonywania zabiegu
- świeża opalenizna
Kwas salicylowy jest pozyskiwany z liści brzozy, kory dębu lub syntetycznie z fenolu. Ten beta-hydroksykwas dobrze rozpuszcza sie w tłuszczach, dzięki czemu lepiej działa na skórze tłustej i trądzikowej. Przenika przez mieszki włosowe do gruczołów łojowych normalizując ich czynność, jednocześnie zmniejszając wydzielanie sebum. Działa także bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Łagodzi stany zapalne skóry, przez co zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych.
Kwasy owocowe ( glikolowy, migdałowy, mlekowy) działają złuszczająco, rozjaśniająco oraz nawilżająco. Wzmagają regenerację i odnowę skóry. Pobudzają fibroblasty, odbudowują kolagen i elastynę. Pobudzają procesy metaboliczne i mikrokrążenie w skórze.